W tym miejscu należy przypomnieć, że 20 sierpnia 2014r. w trakcie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy WKS Zawisza Bydgoszcz S.A. głosami większościowego akcjonariusza Radosława Osuch i miasta Bydgoszcz, reprezentowanego przez Wiktora Jakubowskiego podjęto uchwałę nr 5, którą dokonano zmiany Statutu, poprzez wprowadzenie drugiego znaku słowno-graficznego: czarna litera „Z" na żółtym tle w niebiesko czarnej tarczy". Proceder ten miał miejsce pomimo sprzeciwu Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza i ostrzeżenia, że wymienieni akcjonariusze łamią zapisy § 19 ust. 2 Statutu, który stanowi, że zgody wszystkich akcjonariuszy - jednomyślności (100% głosów) wymaga m.in. uchwała mająca za przedmiot zmianę znaku słowno-graficznego (czarna litera „Z" na białym tle w niebiesko czarnej tarczy), wymienionego w § 2 ust. 4 Statutu.
W uzasadnieniu powołanego wyroku, Sąd Apelacyjny potwierdził, że w § 2 ust. 4 Statutu przyjęto, że „spółka używać będzie wyróżniającego ją znaku słowno-graficznego: czarna litera „Z" na białym tle w niebiesko czarnej tarczy. Zatem znak słowno-graficzny jakiego będzie używać WKS Zawisza jest jeden, ten opisany w Statucie i że ta istotna z punktu widzenia klubu sportowego kwestia nie może podlegać zmianom wraz ze zmianą większościowego akcjonariusza. Zdaniem Sądu Apelacyjnego wprowadzenie zaskarżoną uchwałą alternatywnego znaku słowno-graficznego obok istniejącego, opisanego w Statucie doprowadziło do absurdalnej sytuacji, w której klub sportowy wolą większościowych akcjonariuszy miałby się posługiwać dwoma różnymi znakami. Sąd uznał zatem rację Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza, że powołana uchwała nr 5 jest sprzeczna ze statutem.
Sąd Apelacyjny stwierdził, że zaskarżona uchwała jest nie tylko sprzeczna ze statutem ale także, że miała na celu pokrzywdzenie mniejszościowego akcjonariusza!
W uzasadnieniu wyroku czytamy, że podejmując zaskarżoną uchwałę większościowi akcjonariusze mieli na celu uniknięcie konieczności zawarcia przez strony dalszej umowy licencyjnej i w istocie pozbawienia Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza wpływu na to jakimi barwami klubowymi posługiwać się będzie Spółka WKS Zawisza. Podsumowując tę kwestię Sąd stwierdził: „Trzeba zatem powiedzieć wyraźnie, że uchwała nr 5 Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy miała na celu pokrzywdzenie powoda jako akcjonariusza mniejszościowego i że cel ten przyświecał zarówno podejmowaniu uchwały jak i jej wykonaniu. Prawa powoda do znaku, którym dotychczas - zgodnie ze Statutem - posługiwał się klub stałyby się bezużyteczne, a powód zostałby zmarginalizowany."
W związku z powołanym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza oczekuje, że Zarząd WKS Zawisza Bydgoszcz S.A. zaprzestanie łamania prawa i Statutu spółki (pismo w tej sprawie zostało skierowane do Zarządu spółki w dniu 23.03.2016r).
Jednocześnie oczekujemy od Prezydenta Miasta Bydgoszczy wyjaśnienia opinii publicznej, jak doszło do sytuacji, w której przedstawiciel miasta Bydgoszczy na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy WKS Zawisza Bydgoszcz S.A. głosował za podjęciem niezgodnej z prawem uchwały i co jak podkreślił Sąd w uzasadnieniu wyroku miało na celu pokrzywdzenie Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza.
Z poważaniem
Zarząd
Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza