Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody Kibiców Zawiszy
01.03.2013
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Każdy Zawiszak powinien wiedzieć komu oddajemy hołd w tym dniu. Ludzie, których komunistyczna władza uznała za największych wrogów, oskarżała w sfingowanych procesach, mordowała strzałem w tył głowy, a ich ciała chowała w bezimiennych mogiłach są dla nas przykładem największego poświęcenia i miłości do Wolnej, Niepodległej i Suwerennej Ojczyzny.
W latach 1944-1963 zginęło z rąk Ubeckich oprawców kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy polskiego podziemia, w tym dowódcy Armii Krajowej. To oni żyli "prawem wilka", wyrzuceni przez ówczesną komunistyczną propagandę na margines. Dzisiaj gdy dla tak wielu jesteśmy bandytami, którym tak często odmawia się prawa do podstawowych swobód obywatelskich, gdy społeczeństwu przedstawia się nas jako wroga publicznego nr 1, a podporządkowane rządowi media podsycają nienawiść do wszystkiego co dotyczy ruchu kibicowskiego, nie pozostaje nic innego jak trwać w swych przekonaniach, bronić wartości dla nas świętych i szerzyć pamięć o tych co za Ojczyznę oddali życie.
Bydgoszcz i Białe BłotaZgodnie z zapowiadanym programem o godz. 12:00 w Białych Błotach delegacja kibiców Zawiszy uczestniczyła w odsłonięciu Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości zaprezentowaliśmy naszą narodową flagę i flagi klubowe, a pod pomnikiem złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze. Podczas całej uroczystości byliśmy pod stałą obserwacją funkcjonariuszy zarówno mundurowych jak i tych w cywilu. Z wypowiedzi jednego z nich dowiedzieliśmy się, że ich wzmożona czujność wynika z informacji o gromadzących się w Białych Błotach pseudo kibicach Zawiszy (pozostawimy to bez komentarza). Trzeba podkreślić, że w chwili składania kwiatów przez naszego przedstawiciela rozległy się oklaski.
Kolejnym punktem naszych obchodów było oddanie hołdu żołnierzom wyklętym spoczywającym na Cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Na grobach złożone zostały biało-czerwone róże i zapalone biało-czerwone znicze. Na płycie upamiętniającym żołnierzy Armii krajowej i tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym złożyliśmy wiązankę kwiatów a znicze ułożone zostały w znak Polski Walczącej. Nie zabrakło akcentów kibicowskiej oprawy. Pamięć o bohaterach uczciliśmy odpaleniem rac, okrzykami "Cześć i chwała bohaterom" oraz Mazurkiem Dąbrowskiego, wszystko to przy rozwiniętej fladze narodowej Zawiszy i flagach klubowych.
Podobny przebieg miały uroczystości pod obeliskiem poświęconym ofiarom komunistycznego reżimu przy byłym więzieniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na Wałach Jagiellońskich. Tu również zapłonęły znicze ułożone w znak Polski Walczącej, złożona została wiązanka kwiatów, całość uświetniły race, flagi, okrzyki "Cześć i chwała bohaterom". Na koniec odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.
Obchody dzisiejszego święta zakończyło złożenie przez kibiców Zawiszy zniczy w ponad 20 miejscach pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej i bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego.
Dziękujemy wszystkim obecnym, a nieobecnym, którzy mogli, podkreślamy, którzy mogli uczestniczyć ale się nie pojawili życzymy głębokiej refleksji nad swoją postawą.
Relacja z obchodów w Inowrocławiu
Dziś na cmentarzu Zwiastowania NMP w Inowrocławiu przy grobie Inż. Marii Kolskiej odbyła się manifestacja patriotyczna związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Nie zabrakło Nas, kibiców Zawiszy, którzy doskonale pamiętają komu i czemu dedykowane jest to święto. Podczas uroczystości złożyliśmy znicze, kwiaty oraz odpaliliśmy race. Całość dopełnił transparent "Chwała bohaterom". Dzięki Inowrocławskiemu klubowi dyskusyjnemu mogliśmy dowiedzieć się, że w naszym mieście w latach 1952-1955 znajdowało się jedno z najcięższych więzień dla kobiet z wyrokami powyżej 12 lat pozbawienia wolności, dla kobiet które nie zgadzały się z komunistycznymi ideałami. Jedna ze skazanych w złożonej przed śmiercią relacji określiła Inowrocław jako "Polski Oświęcim". Przybliżone zostały także sylwetki innych Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiono nam losy ludzi, których koniec był bardzo smutny, na który na pewno nie zasłużyli. Z listu jednego z skazanych na śmierć do rodziny usłyszeliśmy, że bardziej ludzkie traktowanie w więziennych katowniach mieli oficerowie gestapo niż nasi rodacy walczący do końca o niepodległą Polskę.
Dziś przy grobie Pani Marii spotkało się niewielu, ale zjawili się ludzie, którzy dokładnie wiedzieli dlaczego przybyli tutaj 1 marca. Niestety minusem była obecność sporej ilości wiadomych służb przed cmentarzem...
Z nami delegacje niebieskoczarnych z Janikowa, Pakości, kibole Noteci Inowrocław oraz ONR Inowrocław.
Cześć i chwała bohaterom!
Galeria z Inowrocławia
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dzisiaj po Mszy Św. za Żołnierzy Wyklętych w kościele na Pl. Piastowskim ulicami Bydgoszczy (z Pl.Piastowskiego na Stary Rynek)przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W marszu wzięło udział kilkudziesięciu kibiców Zawiszy
Galeria zdjęć: #1,
#2,
#3,
#4,
#5