Piątek 01.06.2012r. godz. 18 - Spotkanie z wnukiem gen. Aleksandra Karnickiego.
29.05.2012
W piątek 01.06.2012r. godz. 18 w sali konferencyjnej hotelu Zawisza odbędzie się spotkanie z
Panem Aleksandrem Goskiem - wnukiem gen. Aleksandra Karnickiego. W trakcie spotkania odbędzie się prezentacja książki "Marynarski worek wspomnień", której autorem jest Borys Karnicki - syn gen. Aleksandra Karnickiego. Książka ta poza opisem wydarzeń z okresu II Wojny Światowej, w których jako dowódca okrętów podwodnych brał udział jej autor zawiera szereg wspomnień, dotyczących lat 30 ubiegłego wieku, a więc okresu, w którym rodzina Karnickich mieszkała w Bydgoszczy.
Kibice Zawiszy od prawie dwóch lat opiekują się grobem gen. Aleksandra Karnickiego na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Dzięki zebranym w trakcie kwesty środkom wykonanych zostało szereg prac związanych z renowacją kwatery. W piątek 25.05 zakończone zostały prace budowlane, natomiast wczoraj na cokole pomnika zamontowane zostało wykonane w Krakowie śmigło.
Zapraszamy wszystkich na spotkanie, które będzie okazja do bliższego poznania sylwetki gen. Aleksandra Karnickiego - bohatera bitwy Warszawskiej 1920r. i jego syna Borysa którego okręt podwodny "Sokół" siał postrach na Morzu Śródziemnym w czasie II Wojny Światowej.
Po spotkaniu z przedstawicielami IPN (dot. żołnierzy wyklętych) będzie to kolejna okazja do poznania szczegółów z życia bohaterów, których miejscami spoczynku opiekuje się Stowarzyszenie Kibiców Zawiszy Bydgoszcz!
"...Borys Karnicki - autor książki "Marynarski worek wspomnień", był postacią niezwykle barwną - kawaler orderu Virtuti Militari i brytyjskiego odznaczenia Distinguisched Service Order. Wojnę rozpoczął jako zastępca dowódcy ORP „Wilk”, największy rozgłos przyniosły mu działania na Morzu Śródziemnym jako dowódcy ORP „Sokół”. Sięgając po jego książkę spodziewamy się głównie opisów bojowych patroli, bomb, dramatów i zwycięstw. Tymczasem jest to książka pod tym względem nietypowa. Nie jest to zresztą typowy pamiętnik wojenny również i z tego powodu, że niemal połowa jego objętości poświęcona jest latom przedwojennym, poczynając od promocji oficerskiej w 1930 roku..."