Rotmistrz Pilecki - oddaliśmy cześć bohaterowi !
13.05.2012
W dniu dzisiejszym kibice Zawiszy uczestniczyli w Marszu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Po Mszy Św. w Kościele na Pl. Piastowskim, ulicami Śniadeckich, Gdańską, Mostową przeszliśmy na Stary Rynek gdzie złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.
Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów polskiego podziemia.
Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w. W okresie PRL ocenzurowany i skazany na niepamięć. Dopiero teraz rotmistrzowi udaje się powoli przebić do świadomości społecznej.
Witold Pilecki dobrowolnie dał się zamknąć w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu, a także zebrać informacje o obozie, które miał przekazać do rządu w Londynie. We wrześniu 1940 r. zostaje przewieziony do obozu i otrzymuje numer 4859. Wewnątrz obozu udało mu się utworzyć liczący kilkuset członków Związek Organizacji Wojskowych. W trudnych warunkach obozowych udało mu się m.in. zdobyć niemiecką dokumentację obozową, nadać liczne meldunki, a także skonstruować radiostację z części wykradzionych Niemcom. Pomagał także więźniom w zdobyciu pożywienia i odzieży. W obawie przed przewiezieniem do innego obozu lub dekonspiracją wiosną 1943 r. wraz z kilkoma towarzyszami w brawurowy sposób ucieka z obozu. Następnie w strukturach polskiego podziemia awansuje do stopnia rotmistrza. Angażuje się także w działalność organizacji NIE (Niepodległość). Bierze czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Walczy w Śródmieściu jako dowódca II Kompanii I Batalionu Zgrupowania "Chrobry II". Po powstaniu jako jeniec trafia do obozu w Murnau. Po wojnie zostaje oddelegowany do kraju, by dla rządu udokumentować zbrodnie komunistyczne na polskim ruchu podziemnym. Zostaje złapany przez UB i oskarżony o szpiegostwo. Zostaje skazany na śmierć, wyrok został wykonany.
1 października 1990 r. Najwyższy Sąd Wojskowy uniewinnił rotmistrza Witolda Pileckiego, a proces z 1948 r. uznał za zbrodnię sądową.
30 lipca 2006, przy okazji obchodów 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
Pod tym linkiem więcej informacji o bohaterze:
www.pilecki.ipn.gov.pl