Stadion Zawiszy rośnie szybko w górę
27.10.2007
Gołym okiem widać już, jak będzie wyglądał nowy stadion przy ul. Gdańskiej. Z poprzedniego pozostała już tylko stara trybuna główna. Wokół niej same zmiany, a Zawisza jest już nie do poznania
Ktokolwiek z bydgoszczan jedzie ul. Gdańską, wzdłuż stadionu widzi od razu, jak zmieniło się otoczenie i sam stadion, który jest przebudowywany na przyszłoroczne mistrzostwa świata juniorów w lekkiej atletyce. W miejscu zburzonego amfiteatru stoi już, na razie jeszcze w stanie surowym, całkowicie nowy budynek. W jego wnętrzu znajdą się m.in. sale konferencyjne, restauracje oraz centrum medyczne. To będą miejsca, na których wynajmowaniu Zawisza chce w przyszłości zarabiać. - Podobnie jest na innych nowoczesnych obiektach, np. nowym Wembley, który utrzymuje się dzięki organizacji różnych imprez. Tam stadion to nie tylko boisko, bieżnia i trybuny - mówi Maciej Grześkowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy ds. promocji, kultury, sportu i mediów.
Z dawnego Zawiszy pozostała już tylko część trybun od strony kortów (zmodernizowana i zadaszona kilka lat temu) oraz tablica świetlna, pamiętająca jeszcze lata 70.
Nowe, betonowe konstrukcje trybun, na których zostaną zamontowane krzesełka, już stoją. Zgodnie z zapowiedziami będą znacznie wyższe i bardziej strome. Widać to już zresztą gołym okiem. Sięgają niemal do połowy wysokości starej tablicy świetlnej.
Dawno już zniknął pomarańczowy tartan. Obecnie leży w tym miejscu czarna nawierzchnia, na którą będzie kładziony nowy, niebieski tartan. Podobnie jak na wszystkich najnowocześniejszych stadionach, znajdzie się na bieżni dziewięć, a nie osiem torów dla biegaczy.
- Teraz trzeba znaleźć tydzień w miarę dobrej pogody, żeby jeszcze w tym roku zacząć kłaść tartan. Jeśli nie, poczeka się do wiosny - mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor organizacyjny lekkoatletycznych MŚ juniorów.
Przebudowa Zawiszy stwarza też szansę, by w 2012 r. bydgoski ośrodek stanął się też bazą dla jednej z reprezentacji, które zagrają w Poznaniu lub Gdańsku na Euro 2012. PZPN wybierze 16 takich ośrodków. Przydałby się też jeszcze na Zawiszy nowoczesny hotel, którego obecnie brak. To jednak dodatkowe koszty, które musiałoby ponieść miasto. Rozbudowa stadionu i tak już kosztuje niemal dwa razy więcej niż planowane 40 mln zł. Próbą generalną stadionu ma być ósmy już w Bydgoszczy Europejski Festiwal Lekkoatletyczny. - To będzie najnowocześniejszy obiekt w Polsce - mówi Sebastian Chmara, prezes C-WZS Zawisza.
Jak zmieni się Zawisza
Trybuny
W obecnym kształcie, poza dodaniem z jej tyłu szklanej ściany zasłaniającej przed wiatrem, pozostanie tylko trybuna A (od strony kortów). Wejście główne będzie od strony Gdańskiej, na nową, główną trybunę. Nad nią powstanie 80-metrowy dach. Pojemność stadionu zostanie zwiększona do 20200 miejsc (tzw. I klasa FIFA).
Tartan
Nowa bieżnia z dziewięcioma, a nie ośmioma, jak obecnie, torami będzie niebieska, tak jak np. na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Najprawdopodobniej prosta z metą zostanie przeniesiona na trybunę od ul. Gdańskiej.
Telebim
Nowy ekran o powierzchni 40 mkw. zamontowany zostanie na stadionie. Będzie można go przenosić.
Bezpieczeństwo
Powstanie całkowicie nowy system monitoringu. Widzów będzie obserwowało 150 kamer. Zostanie zlikwidowany 2,5-metrowy płot oddzielający widownię od boiska.
Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
Źródło: Gazeta.pl